bł. Karolina Kózkówna

Karolina urodziła się 2 sierpnia 1898r. w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda, jako czwarte z jedenaściorga dzieci Jana Kózki i Marii z domu Borzęckiej. Pięć dni po narodzinach otrzymała chrzest w kościele w Radłowie.

Wzrastała w atmosferze żywej i autentycznej wiary, wyrażającej się we wspólnej, rodzinnej modlitwie oraz uczestniczeniu we Mszy Świętej także w dni powszednie. Karolina od najmłodszych lat ukochała modlitwę i starała się wzrastać w miłości Bożej. W wolnym czasie Karolina pomagała rodzicom w gospodarstwie oraz opiekowała się swym rodzeństwem. Starała się jak mogła, by pomóc proboszczowi i innym ludziom. Prowadziła również katechezy pod gruszą. W 1906 r. rozpoczęła naukę w ludowej szkole, a po jej ukończeniu w 1912 r. uczęszczała na naukę dopełniającą.

Do I Komunii Świętej przystąpiła w 1907 r. w Radłowie, a bierzmowana została w 1914 r. w nowo wybudowanym kościele w Zabawie. Na rozwój duchowy Karoliny duży wpływ miał jej wuj, Franciszek Borzęcki, któremu dziewczyna pomagała w prowadzeniu świetlicy i biblioteki.

W swojej parafii Karolina była członkiem Towarzystwa Wstrzemięźliwości oraz Apostolstwa Modlitwy i Arcybractwa Wiecznej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Zginęła w wieku 17 lat, 18 listopada 1914 r., na początku I wojny światowej. Carski żołnierz uprowadził ją i bestialsko zamordował, gdy walczyła w obronie swego dziewictwa. Po kilkunastu dniach , 4 grudnia odnaleziono jej ciało, natomiast pogrzeb odbył się 6 grudnia 1914 r.

10 czerwca 1987 r. w Tarnowie Św. Jan Paweł II beatyfikował Karolinę.

Obecnie jej ciało spoczywa w sarkofagu pod mensą głównego ołtarza jej parafialnego kościoła. Jest ona patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Ruchu Czystych Serc.