Muzyka jako przestrzeń spotkania Boga z człowiekiem

W najbliższą niedzielę rozpoczniemy obchody Wielkiego Tygodnia. Jest to szczególny czas dla Kościoła, który sprawuje zbawcze misteria dokonane przez Chrystusa. Z tej okazji klerycy krakowskiego seminarium zapraszają do szczególnej modlitwy – modlitwy śpiewem, która pomoże obudzić w sercu święte pragnienia.

Już drugi raz największe restrykcje z powodu epidemii przypadają w najważniejszym czasie dla katolików. Po raz kolejny wiele osób zostaje skazanych na przeżywanie Wielkiego Tygodnia w domu, bez bezpośredniego udziału w liturgii. Duszpasterze starają się to ułatwić na różne sposoby. Na tę trudną sytuację nie pozostają obojętni także klerycy krakowskiego seminarium. Przygotowali cykl nagrań pieśni wiekopostnych i mają nadzieję, że staną się one dla wszystkich słuchaczy, niezależnie od wieku piękną przestrzenią spotkania Boga
z człowiekiem.

„Pieśni przygotowywaliśmy przez okres Wielkiego Postu, systematycznie wykonując je także w czasie Mszy Świętych w naszej seminaryjnej kaplicy. Wykonaliśmy utwory liturgiczne w opracowaniu wielogłosowym, korzystając głównie ze śpiewnika Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, »Niepojęta Trójco«. Spośród wielu propozycji utworów, wybraliśmy te, które, mamy nadzieję, są przystępne w odbiorze i owocnie przeprowadzą przez tajemnice męki Chrystusa” – powiedział kleryk Jakub Łabuz, odpowiedzialny za scholę.

Wśród utworów przygotowanych przez alumnów można usłyszeć następujące pieśni: „Jaśnieje Krzyż chwalebny”, „Króla wznoszą się znamiona”, „Uczta Baranka”, „Witaj Głowo”, „Dobranoc Głowo święta”.

 

„W wielu dokumentach możemy przeczytać, jak ważną rolę odgrywa muzyka liturgiczna. Chcemy wykorzystać nasze talenty i dzieląc się nimi, przyczyniać się do skutecznej ewangelizacji i uświęcenia innych. Mamy nadzieję, że z przygotowane przez nas pieśni uda się wkomponować w rytm życia domowego a dzięki temu historia zbawienia jeszcze bardziej wybrzmi w ludzkim sercu” – dodaje kleryk Krzysztof Kawik

Pieśni ukazują się co dwa dni od 24 marca na platformie Spotify, udostępniane są także na seminaryjnym Facebooku. Ostatnia propozycja muzyczna ukaże się w Wielką Sobotę. Klerycy zachęcają do systematycznego słuchania i udostępniania.

Męka i śmierć Jezusa od zawsze inspirowała kompozytorów do tworzenia różnych dzieł.
W polskiej tradycji posiadamy ogromny skarbiec pieśni pasyjnych. Należy pamiętać, że są one wielkim świadectwem modlitwy, dlatego warto ich słuchać i dzielić się nimi z innymi.

Wyższe Seminarium Duchowne w Krakowie