Nasze kilometry to prawie 4,5 tyś. zł wsparcia. 10. Rajd dla Życia – czas podsumowań!

Jak z Krakowa do Madrytu i z powrotem! Dokładnie 5199,42 km w dwa dni! Tyle pokonali uczestnicy 10. Rajdu dla Życia w Archidiecezji Krakowskiej.
Ale aktywność fizyczna to nie jedyny wymiar akcji. Oprócz tego zorganizowaliśmy kampanię informacyjną, konferencję pro-life i pielgrzymkę do patronki KSM. 

Co roku wydarzenie miało wymiar ogólnopolski. W tym roku, ze względu na pandemię, organizacją Rajdu zajmowały się zarządy diecezjalne KSM. Damian Róg, koordynator akcji z Zarządu KSM Archidiecezji Krakowskiej podkreśla, że ideą Rajdu jest promowanie wartości każdego życia, od jego poczęcia do naturalnej śmierci, edukowanie młodych w zakresie pro-life, a także stworzenie przestrzeni do bardzo konkretnej pomocy na rzecz życia.

– Dlatego też zdecydowaliśmy, że w tym roku KSM Archidiecezji Krakowskiej poprowadzi Rajd w różnych wymiarach, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie – dodaje.

W sobotę 5 września grupa pielgrzymów wyruszyła na pielgrzymkę rowerową do Zabawy, do sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny. Wysiłek fizyczny to także troska o życie, swoje, a ideą Rajdu jest promowanie wartości życia w każdym wymiarze. Młodzi u swojej patronki modlili się w intencji obrony życia poczętego, mam, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej oraz wszystkich, którzy na co dzień służą życiu. Pielgrzymowali dwa dni, mimo deszczu, pokonując dystans 154 km.

– Bardzo się cieszę, że swoim wysiłkiem mogłem wspomóc inicjatywę ochrony życia. Nasz wspólny trud realnie przekłada się na pomoc najmłodszym, którzy sami jeszcze nie mogą walczyć o swoje prawa, a także ich matkom postawionym nie raz w bardzo trudnej sytuacji. Ponadto dla mnie samego Rajd dla Życia był w pewnym sensie czasem rekolekcji w drodze a intencja, z którą jechałem pomagała przezwyciężyć wszelkie trudności – mówi Łukasz Szcządała, uczestnik pielgrzymki rowerowej.

Kolejną propozycją w ramach Rajdu dla Życia była akcja „30 km na 30-lecie KSM”. Stowarzyszenie obchodzi w tym roku jubileusz 30-lecia reaktywacji. Każdy w dniach 5-6 września mógł przebyć symboliczne 30 km na rowerze, rolkach, hulajnodze, chodząc czy biegając, udokumentować to za pomocą screena z dowolnej aplikacji mobilnej. Organizatorzy podliczyli wszystkie wyniki (w tym dystans pielgrzymów rowerowych). Dokładnie 5199,42 km zostało, dzięki wsparciu sponsorów, przeliczone na złotówki (1km = 0,85 zł). Uzbierane środki organizatorzy postanowili przekazać na rzecz instytucji, która realnie pomaga zagrożonemu życiu – 4419,51 zł zostanie przekazane na Diecezjalny Dom Samotnej Matki przy ul. Przybyszewskiego w Krakowie, w którym posługują siostry nazaretanki.

Istotną częścią Rajdu jest edukacja. Od połowy sierpnia w mediach społecznościowych KSM Archidiecezji Krakowskiej pojawiały się materiały informacyjne z zakresu pro-life. Zwieńczeniem kampanii była konferencja z udziałem zaproszonych ekspertów, która miała miejsce 5 września w Krakowie. Diecezjalni animatorzy Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, członkowie Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, ks.Paweł Gałuszka – dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin krakowskiej kurii oraz siostra Estera Smok – kierownik DSM (na rzecz którego uczestnicy Rajdu zbierali km) odpowiadali na pytania uczestników, mówili o odpowiedzialności, jaka stoi za postawami pro-life oraz o argumentach społeczno-medycznych, które przemawiają za ochroną życia. Nagrania z konferencji będą dostępne niebawem na kanale YT KSM Archidiecezji Krakowskiej – śledźcie naszego Facebooka, aby być na bieżąco!

W akcji wzięli udział nie tylko ludzie młodzi. Wszyscy pokazali, że życie jest dla nich wartością, o którą warto walczyć i której należy służyć.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i organizację wydarzenia. Dziękujemy firmie Bruk-Bet, dzięki której nasz wysiłek mógł stać się konkretnym wsparciem pieniężnym dla Domu Samotnej Matki. Dziękujemy uczestnikom, ekspertom, przedstawicielom mediów, a także tym, którzy otaczali całe dzieło modlitwą!!! 

Patronat Honorowy: J. Em. Abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski

Sponsor główny: Firma Bruk-Bet

Patronat medialny: Gość Krakowski, Niedziela Małopolska, Radio Plus, MAIKA Młodzieżowa Agencja Informacyjna, Tryby – Katolicki Miesięcznik Studencki

 

Zobacz zdjęcia z akcji: