XVII MPPP – podsumowanie

Relacja z XVII Małopolskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej
,, Nasze Dziedzictwo  – Polska”
Kraków, 16-17.11.2019 r.

 

O tym, że miłość do kraju ojczystego nie jest reliktem przeszłości czy pustym, bezmyślnie powtarzanym hasłem mogli przekonać się wszyscy, którzy obserwowali zmagania uczestników XVII Małopolskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej. Od soboty, 16 listopada, Aula św. Benedykta przy kościele Matki Boskiej Częstochowskiej na Osiedlu Szklane Domy w Krakowie rozbrzmiewała dźwiękami różnorakich pieśni, które upamiętniają bohaterów, ale i mówią o tym, czym Polska jest dla nas dziś.

Już po raz siedemnasty organizatorami Małopolskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej były: Akcja Katolicka oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, Małopolski Kurator Oświaty, Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Nowej Hucie, Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka, Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Patronat honorowy nad wydarzeniem w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości objął Prezydent RP Andrzej Duda, a także J. E. Ks. Abp. Marek Jędraszewski i Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik.

Do udziału w wydarzeniu zgłosiło się blisko 70 wykonawców (w tym soliści, chóry, zespoły, grupy szkolno-przedszkolne) z różnych zakątków Małopolski, w różnym wieku, z różnym repertuarem – zdarzały się również kompozycje własne. Ich wspólnym mianownikiem stała się oczywiście miłość do Ojczyzny. Podczas sobotnich przesłuchań uczestnicy wykonywali po dwie pieśni (spośród pięciu przygotowanych), a ich zmagania oceniało Jury w składzie: Rafał Marchewczyk – Przewodniczący Jury, Kierownik Artystyczny i Dyrygent Chóru „Vox Populi”; Barbara Brzezińka – artysta muzyk, kompozytor, wokalistka; Ewa Włodarczyk – Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie. Wszyscy zgodnie podkreślali ogromne zaangażowanie emocjonalne uczestników w przygotowanie oraz wykonanie utworów, ich występy reprezentowały bowiem bardzo wysoki poziom artystyczny. Przewodniczący Jury, który z Przeglądem związany jest już od 17 lat, zaznacza, że w dzisiejszych czasach właśnie taka forma jest najlepszą do szerzenia patriotyzmu wśród młodych, bardzo dużą część występujących stanowiły przedszkolaki, co zasługuje na uznanie, bo Ci mali Polacy poprzez piosenkę uczą się oddychać Ojczyzną.

Sobotnie przesłuchania zakończyły się późnym wieczorem. Jury miało do podjęcia trudną decyzję. Po burzliwych naradach wyłoniono laureatów oraz przyznano kilka wyróżnień. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki i słodkości, a także wydany specjalnie na tę okazję śpiewnik pieśni patriotycznych. Nagrodzeni laureaci wystąpili ponownie podczas niedzielnego Koncertu Galowego Laureatów, który poprzedzony był uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny. Podczas niej wspomniano zmarłego w ubiegłym roku Jana Bożyka – wieloletniego jurora przeglądu. Wieczór ten przepełniony był wzruszeniami, które dało się zauważyć na twarzach tak przedszkolaków, jak i osób starszych. Miłość do Ojczyzny biła z serc występujących artystów.

Małopolski Przegląd Pieśni Patriotycznej nie jest zwykłym konkursem, gdzie liczy się jedynie rywalizacja najlepszych artystów. Oprócz prezentowania umiejętności wokalnych głównym celem wydarzenia jest promowanie postaw patriotycznych wśród wszystkich pokoleń, pokazanie, że Polska ma piękną i szeroką tradycję, którą warto się szczycić i którą warto kultywować. Występujący na scenie po raz kolejny udowodnili, że treści zawarte w pieśniach są im bliskie i przeżywają je zawsze na nowo, przygotowując się do występu w przeglądzie. Uczestnicy w różnym wieku (od przedszkolaków po studentów uniwersytetu trzeciego wieku) wykonywali utwory z pełnym zaangażowaniem emocjonalnym, dostarczając tym samym publiczności wielu wzruszeń.

 

Kamila Ciupińska
Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży
Archidiecezji Krakowskiej

 

Patronat Honorowy

Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczpospolitej Polski Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości
J.E. Ksiądz Arcybiskupa Marek Jędraszewski
Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik

Patronat Medialny

Gość Niedzielny, Niedziela Małopolska, Portal www.franciszkańska3.pl, Tygodnik Nowohucki ,,Głos”, Radio Plus, TVP3 Kraków, Szklane Domy – miesięcznik parafii MB w Nowej Hucie, TRYBY. Katolicki Miesięcznik Studencki, Droga do bierzmowania, Maika

 

Laureaci XVII MPPP

GRAND PRIX

Klaudia Cichy

LAUREACI W KATEGORII: SOLIŚCI

Jakub Gorzkowski
Dawid Pacia
Julia Boronowicz
Ewa Marek
Emilia Ryś
Natalia Wójcik
Monika Stachura
Julia Kupiec
Oliwia Bąk
Katarzyna Kuczeła

LAUREACI W KATEGORII: ZESPOŁY

Zespół „Skrzypnianki”
Aleksandra Rudka i Wiktoria Prostak wraz z Orkiestrą Dętą „Przyszłość”

LAUREACI W KATEGORII: CHÓRY

Chór Regnum Sonoris

LAUREACI W KATEGORII: PRZEDSZKOLA

Grupa Przedszkolna „Pszczółki” i „Sówki”

WYRÓŻNIENIA

Chór żeński ENIGMA
Zespół „Mali Patrioci”
Grupa Wokalno-Aktorska AGT
Uniwersytet III Wieku w Gdowie
Franciszek Wolak
Weronika Świstak
Neda Parczewska
Alicja Rodakowska
Zuzanna Pasek
Małgorzata Łyczko

 

Zdjęcia z przeglądu – fot. Marianna Gurba

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia z koncertu finałowego – fot. Kaja Pudełko