Konferencja „Oswoić tabu niepełnosprawności. Perspektywa rodzica”

Konferencja „Oswoić tabu niepełnosprawności. Perspektywa rodzica”

Serdecznie zapraszam na drugą edycję konferencji poświęconej niepełnosprawności!

Podczas wydarzenia prelegenci odpowiedzą na pytania:

 • Jak przebiega proces godzenia się rodziców z diagnozą, że ich dziecko będzie niepełnosprawne?
 • Czy da się pogodzić opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem z życiem zawodowym?
 • Jak wychowywać zdrowe rodzeństwo tak, aby czuło się chciane i kochane, a nie urodzone po to, żeby w przyszłości zająć się chorym bratem lub siostrą?
 • Co może pomóc rodzicom w przyjęciu trudnej diagnozy i gdzie mogą szukać pomocy?
 • W jaki sposób będąc osobą towarzyszącą rodzinie, rozpoznać, że choroba dziecka nie została przez nią zaakceptowana i jak można w takiej sytuacji pomóc?

Chcemy wspólnie zastanowić się nad miejscem osób niepełnosprawnych w rodzinie i społeczeństwie oraz dostarczyć nauczycielom, wychowawcom i rodzicom wiedzy niezbędnej do sprawnego funkcjonowania rodziny, w której urodziło się dziecko z niepełnosprawnością. Z tego względu wykłady obejmą zagadnienia związane nie tylko z rodzicami i osobami towarzyszącymi rodzinie, ale także z rodzeństwem.

Do udziału w roli prelegentów zostali zaproszeni psycholodzy, pedagodzy i lekarze, którzy omówią wybrane zagadnienia z naukowego i praktycznego punktu widzenia oraz rodzice, którzy wychowują dzieci z niepełnosprawnością i którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach z tym związanych. W czasie konferencji zostaną poruszone następujące zagadnienia:

 • „Wasze dziecko jest chore”. Empatyczna informacja o diagnozie – dr hab. n. med. Jolanta Goździk, Krakowskie Hospicjum dla Dzieci imienia ks. J. Tischnera.
 • „Jestem żoną, jestem mężem”. Niezwykłe dziecko w zwykłym życiu małżeńskim, zawodowym, towarzyskim – Marcin Kaniewski, psycholog i psychoterapeuta
 • „Nasze zdrowe dzieci”. Jak je zaopiekować? – Magdalena Sabik, pedagog, terapeuta.
 • „U nas wszystko ok”. Wyparcie choroby własnego dziecka – Radosław Skubiś, psycholog Alma Spei Hospicjum dla Dzieci.
 • „Czy Pan Bóg o nas zapomniał?”. Opieka duszpasterska dla rodziców dzieci niepełnosprawnych – ks. dr Paweł Gałuszka, dr Urszula Miernik – Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitarnej w Krakowie /Fundacja Pomocy Rodzinie w Krakowie.
 • „Czekaliśmy na koniec świata. Teraz jesteśmy szczęśliwi”. Świadectwo rodziców – Iwona i Dominik Sidorowie.

Organizatorem wydarzenia, jest Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka oraz Miesięcznik Nauczycieli i Wychowawców Katolickich „Wychowawca”. Konferencja odbędzie się 23 listopada na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i będzie miała charakter popularno-naukowy. Przeznaczona jest dla rodziców, nauczycieli oraz wychowawców dzieci i młodzieży.

Honorowy patronat nad konferencją „Oswoić tabu niepełnosprawności” objęła Pani Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty.

Zapisy na konferencję przyjmuje biuro Stowarzyszenia:

Przy zapisie do końca października obowiązuje promocyjna cena – 30 zł. Później będzie wynosiła 50 zł.

Szczegółowy program i pozostałe informacje znajdują się na stronie www.konferencja.pro-life.pl