Relacja z XVI Małopolskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej

Relacja z XVI Małopolskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej
,, Nasze Dziedzictwo  – Polska”
Kraków, 27-28.10.2018 r.

,,Tu wszędzie jest moja Ojczyzna, tu każdy kwiat do niej się przyzna, źdźbło trawy najmniejsze podszepnie mi wiersze, tu wszędzie jest moja Ojczyzna…”  – między innymi takie patriotyczne wyznanie dało się usłyszeć z tekstów piosenek wykonywanych przez uczestników XVI Małopolskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej. Od soboty, 27 października, Aula św. Benedykta przy kościele Matki Boskiej Częstochowskiej na Osiedlu Szklane Domy w Krakowie rozbrzmiewała dźwiękami różnorakich pieśni, które upamiętniają pamięć bohaterów i ich czynów.

W tym roku Przegląd miał charakter szczególny, a to ze względu na wielkie jubileusze, które pozwalają przyjrzeć się na nowo pojęciu wolności i patriotyzmu. Mowa oczywiście o 100-leciu odzyskania Niepodległości przez Polskę, stąd Przegląd został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, jak również o 40. Rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża – to on przecież wskazywał zawsze na ogromne dziedzictwo, jakim jest Polska.

 W wydarzeniu udział wzięło blisko 300 uczestników z różnych zakątków Małopolski, w różnym wieku, z różnym repertuarem, bo zdarzały się również kompozycje własne, a wspólnym mianownikiem stała się oczywiście miłość do Ojczyzny. Soliści, grupy szkolno-przedszkolne, chóry i zespoły wykonywały podczas sobotnich przesłuchań po 2 pieśni, a ich zmagania oceniało Jury w składzie: Rafał Marchewczyk – Przewodniczący Jury, Kierownik Artystyczny i Dyrygent Chóru „Vox Populi”, Barbara Brzezińka – artysta muzyk, kompozytor, wokalistka, Mariola Drąg-Bylica – Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie, Jerzy Bożyk – piosenkarz i kompozytor jazzowy, teatrolog, oficer Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Wszyscy zgodnie podkreślali ogromne zaangażowanie emocjonalne uczestników w przygotowanie oraz wykonanie utworów, ich występy reprezentowały bowiem bardzo wysoki poziom artystyczny. Przewodniczący Jury, który z Przeglądem związany jest już od 16 lat, zaznacza, że w dzisiejszych czasach właśnie taka forma jest najlepszą do szerzenia patriotyzmu wśród młodych, bardzo dużą część występujących stanowiły przedszkolaki, co zasługuje na uznanie, bo Ci mali Polacy poprzez piosenkę uczą się oddychać Ojczyzną.

            Jury miało do podjęcia naprawdę niełatwą decyzję, po burzliwych naradach wyłoniono 12 laureatów oraz przyznano jedno wyróżnienie. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki i słodkości, a także wydany specjalnie na tę okazję śpiewnik pieśni patriotycznych. Nagrodzeni laureaci wystąpili ponownie podczas niedzielnego Koncertu Galowego Laureatów, który poprzedzony był uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny. Nagrodę Grand Prix Przeglądu zdobyła Oliwia Ślipek, która z  wielkim przejęciem wykonała utwory: „Matka Boska Częstochowska” i „Epitafium do Majora Ognia”. Wieczór ten przepełniony był wzruszeniami, które dało się zauważyć na twarzach tak przedszkolaków, jak i osób starszych. Miłość do Ojczyzny biła z serc występujących artystów. Jak zaznaczają Karolina i Dominika – członkinie nagrodzonego zespołu ,,Mali Męcinianie” – do pieśni patriotycznych zawsze wraca się z sentymentem, bo przecież historia w nich opisywana jest naszą cząstką i dzięki nim właśnie możemy wciąż pamiętać o tym, co wydarzyło się wiele lat temu. Koncert był okazją do podziękowań, także dla opiekunów artystów, którzy na co dzień dbają, by wartości takie jak: Bóg i Ojczyzna były wciąż żywe wśród młodych. Ponadto Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik uhonorował w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odznaczeniami państwowymi osoby szczególnie zasłużone w działalności społecznej i artystycznej.

            ,,Wieczór ten był połączeniem historii i tradycji z dumą i radością dnia dzisiejszego, jako zwieńczenia 100. rocznicy odzyskania Niepodległości” – mówi Mariola Bylica-Drąg, wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie. Sala wypełniona po brzegi była wyrazem tego, iż patriotyzm nie jest dla nas czymś obcym.  Już po raz szesnasty organizatorami Małopolskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej były: Akcja Katolicka oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, Małopolski Kurator Oświaty, Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej, Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka, Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta Patronat honorowy nad wydarzeniem objął J. E. Ks. Abp. Marek Jędraszewski i Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik.

Kamila Ciupińska
Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży
Archidiecezji Krakowskiej

Patronat Medialny:

Gość Niedzielny, Niedziela, Przewodnik Katolicki, Portal www.franciszkańska3.pl, Tygodnik Nowohucki ,,Głos”, Radio Plus, TVP Kraków, Szklane Domy – miesięcznik parafii MB w Nowej Hucie, TRYBY. Katolicki Miesięcznik Studencki, Droga do bierzmowania, Źródło

 

Laureaci XVI MPPP

GRAND PRIX

Oliwia Ślipek

LAUREACI W KATEGORII: SOLIŚCI

Aleksandra Parszywka
Magdalena Matoga
Zofia Kucharska
Oliwia Mączka 

LAUREACI W KATEGORII: ZESPOŁY

Zespół REMEDIUM
Studio Piosenki Young Stars w Rabie Wyżnej
Zespół Regionalny „Mali Męcinianie”

LAUREACI W KATEGORII: CHÓRY

Chór żeński ENIGMA
Chór „Bez batuty ”

LAUREACI W KATEGORII: PRZEDSZKOLA

Samorządowe Przedszkole nr 176 w Krakowie
Grupa  „Krakowskie Smoki”

WYRÓŻNIENIA

Grupa Przedszkolna „Pszczółki”

 

Zdjęcia znajdziecie Państwo pod linkami poniżej:

KONCERT GALOWY LAUREATÓW

https://www.facebook.com/pg/KAESEMAK/photos/?tab=album&album_id=2153797984631074

oraz WYSTĘPY NA PRZESŁUCHANIACH

https://www.facebook.com/pg/KAESEMAK/photos/?tab=album&album_id=2153789491298590