XV Jubileuszowy Małopolski Przegląd Pieśni Patriotycznej

Relacja z XV Jubileuszowego Małopolskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej

„Nasze dziedzictwo – Polska”

4-5.11.2017 r.

„Jeśli będziemy pilnie strzegli tego, co się na tym przeglądzie dokonało, to możemy być spokojni o przyszłość (naszych dzieci)” – tymi słowami przewodniczący jury, prof. Rafał Marchewczyk podsumował XV Małopolski Przegląd Pieśni Patriotycznej i podkreślił jego niezwykłą istotę w kształtowaniu wrażliwości patriotycznej w społeczeństwie.

 

W sobotę 4 listopada już po raz piętnasty Aula przy Kościele MB Częstochowskiej w Krakowie stała się miejscem, które łączy pokolenia w duchu patriotyzmu. Blisko 400 uczestników zjechało na Osiedle Szklane Domy w Krakowie, by zaprezentować swoje talenty wokalne, a przede wszystkim wspólnie krzewić miłość do Ojczyzny. Jak podkreślił, obecny podczas przeglądu Pan Józef Gawron, wicewojewoda małopolski „Te pieśni są potrzebne, żebyśmy trwali, żeby Polska była Polską”.

Z roku na rok uczestnicy coraz bardziej zaskakują swoim profesjonalizmem, dlatego Jury w składzie: Rafał Marchewczyk – przewodniczący jury, kierownik artystyczny i dyrygent chóru „Vox Populi”, Barbara Brzezińska – artysta muzyk, kompozytor, wokalistka, Mariola Drąg-Bylica – Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Jerzy Bożyk – piosenkarz i kompozytor jazzowy, teatrolog, oficer Związku Strzeleckiego „Strzelec”, miało niezwykle trudne zadanie. „Ogromna praca, ogromne emocje wszystkich uczestników, a także wspaniałych opiekunów i nauczycieli” – zauważyła Pani Wizytator.

Po burzliwych naradach zostało wyłonionych dwanastu laureatów oraz przyznano cztery wyróżnienia. Nagrodę Grand Prix zdobył zespół „Skrzypnianki” pod dyrygenturą Pani Moniki Peciak, który od wielu lat zachwyca aranżacją pieśni patriotycznych oraz pięknymi strojami góralskimi. Laureaci zostali dodatkowo obdarowani dzwonkami i plecakami Światowych Dni Młodzieży. Te podarunki mają zawsze przypominać im o słowach Papieża Franciszka, które skierował do młodych, by nigdy nie stali w miejscu, nie siedzieli na kanapie, ale ubrali buty wyczynowe i szli w świat aktywnie działając oraz „wydzwaniając” słowo Boże. Tradycyjnie żaden z wykonawców nie opuścił sali z pustymi rękami. Każdy występ został nagrodzony drobnymi upominkami.

Najlepsi z najlepszych wystąpili powtórnie podczas Jubileuszowego Koncertu Galowego. Niedzielne popołudnie było czasem wspólnej modlitwy za Ojczyznę, a także czasem podsumowań, wzruszeń i zachwytów. Nie mogło zabraknąć podziękowań dla organizatorów, sponsorów, osób zaangażowanych za wieloletnią współpracę i trud włożony w kultywowanie śpiewania pieśni patriotycznych. Ponadto Wicewojewoda Małopolski, Pan Józef Gawron w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy uhonorował odznaczeniami państwowymi osoby zasłużone w działalności społecznej i artystycznej.

Pełna sala uczestników, od najmłodszych przedszkolaków po dorosłych członków zespołów ludowych od piętnastu lat tworzy historię tego Przeglądu. Duże zainteresowanie i zaangażowanie wykonawców oraz ich opiekunów potwierdza jak bardzo ważna jest formacja patriotyzmu na każdym etapie życia.

Joanna Kula

Prezes KSM AK

Poniżej do pobrania protokół Jury.

2017.11.04.XVMPPP.Protokół Jury-proj

DSC04613 DSC04635 DSC04643 DSC04700 DSC04704 DSC04727 DSC04745 DSC04987 DSC05073