Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa w Zielonej Górze

„Łączyć, aby się dzielić” – pod takim hasłem wystartowała w Zielonej Górze Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa. Wspólny projekt Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski ma rozwinąć wśród młodzieży umiejętności skutecznego funkcjonowania w mediach.
Podczas warsztatów połączono się przez wideokonferencję z ks. Pawłem Rytel-Andrianikiem, Rzecznikiem Prasowym Konferencji Episkopatu Polski. – Każdy z Was ma na co dzień w ręku biuro prasowe, z którego skutecznie może komunikować się ze światem. To komórka – prosty smartfon, za pomocą którego można przez media społecznościowe łączyć się z innymi ludźmi i dzielić się dobrem– mówił ks. Rytel-Andrianik. – Jak wiecie, jest pięć kontynentów. Papież Franciszek wszedł na szósty kontynent – jest obecny na Twitterze, na Facebooku i na Instagramie. Daje to doskonałe możliwości spotkania z ludźmi. To szansa dla każdego z nas – dodał ks. Rytel-Andrianik.
Uczestników spotkania z ideą Młodzieżowej Akademii Dziennikarstwa zapoznał ks. Zbigniew Kucharski Asystent Generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. – Warto, aby młodzież podnosiła swoje umiejętności w zakresie aktywności w mediach – szczególnie społecznościowych. Są to doskonałe narzędzia nowej ewangelizacji, dzięki którym młodzież może być prawdziwym świadkiem Chrystusa wśród rówieśników – mówił ks. Kucharski.
Z młodzieżą spotkał się również Piotr Barczak – radny miasta Zielona Góra, senior KSM i prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze. – Zróbmy raban w mediach społecznościowych. Zachęcam Was do angażowania się w realizację swoich pasji i do tego, byście wśród swoich kolegów i koleżanek szerzyli dobre wartości.
Młodzi dziennikarze prześledzili i omówili nagrania z Dni w Diecezji w ramach Światowych Dni Młodzieży, które miały miejsce w lipcu w Zielonej Górze. Na ich podstawie tworzyli notki prasowe i przekształcali je w odpowiednio skrócone informacje na potrzeby social mediów. Ponadto młodzież miała możliwość nauczyć się, jak przygotowywać i zamieszczać w internecie krótkie filmiki relacjonujące konkretne wydarzenia.
Warsztaty prowadziła redaktor Katarzyna Krawcewicz z tygodnika „Niedziela”, redaktor Krzysztof Król z tygodnika „Gość Niedzielny” oraz Janusz Życzkowski – kierownik redakcji publicystyki Radia Zielona Góra.
Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa w się w dwóch terminach: 8 października oraz 5 listopada 2016 r. w Sali Sesyjnej Rady Miasta w zielonogórskim ratuszu.
Więcej informacji o Młodzieżowej Akademii Dziennikarstwa w Zielonej Górze można znaleźć na stronie www.zg.ksm.org.pl oraz w mediach społecznościowych – Facebook: Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa lub Młodzieżowa Agencja Informacyjna www.maika.com.pl.