Młodzi z optymizmem

W dniu 14 maja br. odbyła się Krajowa Rada Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. W obradach wzięli udział przedstawiciele 23 diecezji. Gośćmi specjalnymi Krajowej Rady KSM byli nowi członkowie Zarząd Akcji Katolickiej w Polsce, na czele z p. Urszulą Furtak.
W czasie obrad szczególnie skupiono się na najbliższych wydarzeniach. „Z wielką nadzieją przygotowujemy Kongres Młodzieży Polonijnej, którego obrady będą trwały w Warszawie od 17 do 20 lipca i będą swoistym preludium do ŚDM. Zgłoszenia na Kongres pochodzą z całego świata” – mówi ks. Zbigniew Kucharski, asystent generalny KSM.
Również omówiono rozwój Młodzieżowej Akademii Dziennikarstwa. „Ostatnio warsztaty w Poznaniu, a następne planowane są w Szczecinie” – mówi Tomasz Kasprzak, prezes Zarządu KSM Archidiecezji Poznańskiej. Ilona Trojnar, przewodnicząca Prezydium KR przedstawiła ogólnopolską inicjatywę „Hosanna Festiwal” mówiąc: „Przez śpiew i muzykę kształtujemy ducha”. „Kolejną ważną inicjatywą jest Rajd dla Życia, który zakończy się przyjazdem uczestników Rajdu na ŚDM do Krakowa” – mówi ks. Janusz Wilk, asystent diecezjalny KSM Diecezji Legnickiej.
Krajowa Rada KSM szczególnie zaprasza księży asystentów KSM, jak i duchownych zainteresowanych naszym stowarzyszeniem na rekolekcje kapłańskie, które odbędą się w dniach 10-13.10.2016 r. w Ośrodku Konferencyjno-Rekolekcyjnym Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach. W tym roku poprowadzi je ks. Zbigniew Kucharski, asystent generalny KSM.
KSM Archidiecezji Lubelskiej zaproponował młodzieżowy dziennik medytacji, w celu wspierania formacji młodych ludzi. Ważnym tematem było także angażowanie się KSM w wolontariat ŚDM. KSM Diecezji Rzeszowskiej zaprasza na Ogólnopolskie Mistrzostwa KSM w piłce siatkowej, które odbędą się w Rzeszowie w dniach 10-12.06 br. Krajowa Rada zaprasza również młodzież na Ogólnopolskie Dni Formacyjne dla zarządów, kierownictw i liderów KSM – w dniach 12-19.08 br. w Młodzieżowym Ośrodku na Śnieżnicy.
Szczególnym momentem obrad Krajowej Rady było spotkanie młodzieży z nowym zarządem krajowym Akcji Katolickiej. „Jesteśmy rodziną – mówi prezes KIAK Urszula Furtak – KSM to takie dziecko Akcji Katolickiej. W związku z tym naturalnym jest, że nasze stowarzyszenia powinny być ukierunkowane na pogłębianie wzajemnej współpracy.”
„Koncepcja Polski dzielnicowej już była przez nas przerabiania w historii – mówi ks. Zbigniew Kucharski, asystent generalny KSM. – Wnioski płyną z tego takie, że podejmowanie się wspólnych działań Akcji Katolickiej i KSM jest naturalną, eklezjologiczną powinnością.”
„Spotkanie Zarządu Krajowego AK i Krajowej Rady KSM zostało doskonale przyjęte przez młodzież, która swoją radość wyraziła owacją na stojąco – mówi przewodnicząca Prezydium KR KSM Ilona Trojnar – patrzymy więc w przyszłość z nadzieją.”

Ilona Trojnar
Przewodnicząca Prezydium KR KSM
tel. 663 573 308