Relacja z VII Festiwalu Małych Form Artystycznych „Inspiracje”

„U Boga wszystko jest możliwe!” (Mk 10, 25)

Prawie 150 uczestników przewinęło się przez scenę VII Festiwalu Małych Form Artystycznych „Inspiracje”, a wszyscy w jednym celu. Aby na swój sposób pokazać, że „U Boga wszystko jest możliwe!”

Tegoroczny festiwal odbył się 23 kwietnia 2016 r. w parafii Bożego Miłosierdzia w Skawinie. Podzielony na dwie kategorie: krótkich form artystycznych i teatralnej, dał uczestników ogromny wachlarz możliwości zaprezentowania się na scenie. W festiwalu wzięło udział łącznie 12 grup i uczestników indywidualnych.

Zwycięzcą krótkich form artystycznych był projekt „Miganej piosenki dla Pana”, której ruchy oparte o język migowy zostały wkomponowane w rytm piosenki „Uwielbiam Twoje Imię”. Konkurencja teatralna także zachwyciła nietypowymi formami. Zwycięska grupa z Porąbki Uszewskiej zaprezentowała wspaniałe widowisko pod tytułem „Droga do świętości”, wypełnione pełnymi gracji ruchami, które wraz z komentarzem opisywały życie św. Jana Pawła II. Natomiast zdobywca drugiego miejsca, grupa teatralna z gimnazjum nr 1 w Skawinie przedstawiła „List Boga” kierowany do współczesnej bohaterki, której historia przeplatana była scenami biblijnymi, zaprezentowanymi poprzez połączenie pantomimy oraz teatru cieni. „Poczuliśmy, że jak ludzie się zbiorą w jedną grupę to potrafią naprawdę wiele zdziałać, potrafią pokazać piękno świata, który stworzył Bóg” – mówił Jan Kowalczyk, aktor z gimnazjum nr 1 w Skawinie. Trzecie miejsce przypadło klasie 3c (śpiewającej) ze szkoły podstawowej nr 17 w Tarnowie, których przedstawienie było oparte na piosenkach Zygmunta Noskowskiego do słów Marii Konopnickiej.

Przedstawienia były oceniane przez profesjonalne jury w składzie: Jadwiga Lesiak, aktorka Teatru Ludowego w Krakowie, Marcina de Lehenstein Werndl, muzyk i akompaniator oraz Marianna Gurba, redaktor naczelna „Trybów”.

Całe wydarzenie odbyło się dzięki pracy wielu wolontariuszy z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Organizatorzy podkreślają, że festiwal jest czymś więcej niż bezpłatnym, profesjonalnym przeglądem otwartym dla wszystkich, że jest szansą dla młodych na zgłębienie wiary i na podzielenie się nią z innymi. Festiwalowi towarzyszył także występ gościnny lokalnego teatru Porta Fidei pod tytułem „Autobus pełen bajek”.

 Organizatorem wydarzenia byli Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej oraz Oddział KSM w Skawinie.

Wojciech Krakowiak
Koordynator VII FMFA „Inspiracje”